Noč branja – poseben večer s knjigami v 1. razredu
V četrtek, 9. aprila 2026, so učenci 1. razredov Osnovne šole Antona Aškerca Velenje doživeli prav posebno Noč branja, namenjeno spodbujanju veselja do knjig, bralne pismenosti in ustvarjalnega druženja.
Večer se je začel v umirjenem vzdušju s pogovorom o večeru in noči, nato pa so se učenci prepustili skupnemu branju slikanice Jabolka so najboljše, ko jih zmanjka. Zgodbo je otrokom prebrala članica Univerze za III. življenjsko obdobje, kar je dogodku dodalo poseben medgeneracijski pridih. Prvošolci so zgodbo z zanimanjem poslušali, jo obnavljali, prepoznavali glavne literarne like ter aktivno sodelovali v pogovoru o dogajanju.
Osrednji del dogodka je zaznamoval lov na bralni zaklad, pri katerem so učenci v manjših skupinah reševali gibalne, bralne in miselne naloge, povezane z vsebino zgodbe. Ustvarjalnost so izrazili tudi z izdelavo knjižnih kazalk, večer pa je dodatno popestrila skupna priprava palačink. Ob tem so učenci vadili sodelovanje, upoštevanje navodil in prevzemanje odgovornosti.
Dogodek se je zaključil v prijetno umirjenem vzdušju s pravljico za lahko noč.
Noč branja je učencem ponudila celostno in izkustveno učenje, ki je povezovalo branje, gibanje, ustvarjalnost in vsakdanje življenjske spretnosti. Dogodek je pomembno prispeval k razvoju pozitivnega odnosa do knjig, medsebojnega sodelovanja in skupnosti ter je potekal v okviru projekta #RE:SAŠA, ki spodbuja sodobne učne pristope in aktivno vlogo učencev v učnem procesu.
Blaž Hrovat